Pohlednice Dvůr Králové nad Labem - Ansichtkarten Königinhof an der Elbe
      POHLEDY DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (KÖNIGINHOF AN DER ELBE), ZVIČINA (SWITSCHIN), TEŠNOVSKÁ PŘEHRADA, KUKS (KUKUS) A OKOLÍ

staré pohledy
 
Titulní stránka > Nejstarší české pohledy

Nejstarší české pohlednice

Pohlednice a její předchůdci

Je nějaký rozdíl mezi pohlednicí a předchůdcem pohlednice? Předchůdce pohlednice (německy Vorläufer), je korespodenční lístek z období asi do roku 1885 (v Rakousko-uhersku) s předtištěnou známkou, na kterém je na textové straně dotištěn nějaký obrázek. Zatímco pohlednice je totéž, s jediným, zato zásadním rozdílem: nemá předtištěnou známku, není to tedy cenina a je potřeba ji vyfrankovat.

Za nejstarší českou předchůdkyni pohlednice se obecně považuje přítiskový korespodeční lístek ze Sněžky. Přítisk s motivem z českého území zachycuje vrchol Sněžky s českou i pruskou boudou a kapličkou. Dochoval se ale na korespondenčním lístku Německé říšské pošty odeslané r. 22. 7. 1873. Je tedy otázkou, dá-li se vůbec za čekou pohlednici nebo jejího předchůdce považovat.

snezka-1873

snezka-1873
Tyto dva předchúdce pohlednic se prodávaly na jedné německé aukci v roce 2008. Bohužel, já blbec! jsem na aukci nedojel včas a vlastní vinou je propásl. Na té druhé pohlednici není přítisk ale nalepený výstřižek papíru s obrázkem.

Zato Vám tady představím ještě jeden sken, je ještě maličko starší: podací razítko je 19. 7. 1873.

snezka-1873

Momentálně nevím o ničem starším, co by mělo místopisný vztah ke dnešnímu českému území.

Další unikáty ze Sněžky

Výše uvedené korespodenční lístky ze sedmdesátých let 19. století jsou opravdové rarity, které neuvidíte každý den. To se spíše setkáte také s velmi vzácnými, ale přece vídanějšími lístky s přítiskem zhotoveným zřejmě koženým razítkem na textové straně, které se udržely po celé desetiletí od počátku osumdesátých do počátku devadesátých let 19. století.

snezka-1884

Riesenbaude u. d. Schnekoppe 29. 6. 1884.

snezka-1885

Schnekoppe 18. 11. 1885.

snezka-1892

Schnekoppe s přítiskem razítkem použitá ještě 26. 7. 1892, dokonce v 5 hodin :-) V této době existovaly již parádní barevné litografie.

Tyto lístky se vyskytovaly jak v Rakousko-uherském tak v Německém provedení..

snezka-1884

Rakousko-uherský korespodenční lístek s nápisem Correspodenz-Karte a s předtištěnou známkou 2 Kreuzer.

snezka-1888

Korespodenční lístek Deutsche Reichspost s nápisem Postkarte a s předtištěnou známkou 5 Pfennig.

První pohlednice

Jak jsem se zmínil už výše, pohlednice se od jejich předchůdců liší tím, že byly již vydány bez předtištěné poštovní známky, zato měly na textové straně obrázek.

snezka-1886

Jedna z prvních pohlednic ze Sněžky, tato datována 12. 7. 1886, starší pohlednici tohoto provedení jsem nikdy neviděl. Samozřejmě se jedná o německou pohlednici.

snezka-1886

Další z prvních pohlednic ze Sněžky, datováno 26. 7. 1886. Tuto pohlednici jsem viděl i s datumem a razítkem 26. 8. 1885! I obě tyto pohlednice jsou ovšem německé (známka, podací razítko).

Nejstarší česká pohlednice s vyobrazením obce

Kdo jste vydrželi číst tuto stránku až do konce, pro vás mám sladkou třešinku.

Dlouhé desítky let se v různé literatuře zmiňuje jako nejstarší pohlednice s vyobrazením obce v Čechách "kartička s obrázken Janských lázní a figurou Krakonoše, vydaná roku 1886 Maxem Leipeltem v nedalekých, tehdy německých a dnes polských, Teplicích u Jelení Hory. Bohužel Vám tuto pohlednici nemohu představit, nikdy jsem ji neviděl ani na nějaké reprodukci.

Jak už to v historii bývá, časem se objeví nové skutečnosti a je potřeba opravit učebnice dějepisu. Mám velikou radost, že se mi v roce 2009 na jedné německé aukci podařilo objevit a po lítém boji i vydražit unikátní pohlednici, kterou vám zde představuji. Je to třetinová pohlednice s vyobrazením také Janských Lázní. Je opatřena podacím razítkem s datem 25. 7. 1885 Johannisbad - tedy byla odeslána přímo z Janských Lázní.

Janské Lázně 1885
Je to radost a každému také přeji takový objev!

Janské Lázně 1885
Adresní strana asi nejstarší dnes známé pohlednice obce na českém území.

Dejte mi vědět, má-te li také něco zajímavého! Rád zveřejním i Vaše radosti. Kdo posune datum ještě víc zpátky? Rakousko-uherská pošta povolila přepravu pohlednic 12. 12. 1884 a korespondenční lístky již od 1. října 1869 ......


 

Bedřich Beda Sigmund, náměstí Republiky 101, Dvůr Králové nad Labem
sbírám pohledy: DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (KÖNIGINHOF AN DER ELBE), ZVIČINA (SWITSCHIN), TEŠNOVSKÁ PŘEHRADA, KUKS (KUKUS), A ŠIROKÉ OKOLÍ OHRANIČENÉ ZHRUBA BÝVALÝM OKRESEM DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM, TRUTNOV (TRAUTENAU) A LITOGRAFIE OBCÍ NA ÚZEMÍ SOUČASNÉHO TU OKRESU, KRKONOŠE (RIESENGEBIRGE)
e-mail: sigmund@elli.cz

1998-2021©ELLI print & OK1FXX 73's!